Gamintojų straipsniai

0 Comments

linu-semenu-aliejus-skirtas-medienos-impregnavimui-2

Linų sėmenų aliejus – riebus augalinės kilmės aliejus, gaunamas iš linų (lot. Linum L.) sėklų. Linas priklauso lininių šeimai.

Linų sėmenų aliejus būna nuo rudos spalvos iki auksinio atspalvio, priklausomai nuo gryninimo laipsnio. Sudėtyje daugiausiai turi nesočiųjų riebalų rūgščių. Pagrindinė linų sėmenų aliejaus savybė yra gebėjimas džiūvimo procese sudaryti blizgią, glotnią plėvelę, kuri atspari aukštai temperatūrai (net iki 265° C). Ši plėvelė taip pat atspari ir eterio poveikiui.

Linų sėmenų aliejus plačiai naudojamas pramonėje. Lakų, politūros, dažų, skystų džioviklių, alkidinių dervų ir pan. gamyboje. Tapyboje naudojamų dažų pagrindas taip pat yra šis aliejus.

Linų sėmenų aliejus – tai greitai džiūstanti alyva, nes lengvai polimerizuojasi sąlytyje su ore esančiu deguonimi („džiūsta”) suformuodamas skaidrią tvirtą plėvelę. Šią savybę lemia didelis kiekis nesočiųjų riebalų rūgščių (%): 15-30 linolo, 44-61 linoleno ir  13-29 oleino. Iš visų aliejų geriausiai įsiskverbia į medieną.

Nors linų sėmenų aliejus yra vienas geriausių medienos impregnantų, siūlome susipažinti ir su kitomis alternatyvomis:

✓   Kanapių aliejaus fizinės savybės panašios į lino, bet jis turi vieną trūkumą – aukštesnę kainą. Tai lemia sąlyginai nedidelį paplitimą. Gaminamas iš pramoninių kanapių.

✓   Tungamedžio alyva taip pat, kaip ir linų sėmenų aliejus, sąlytyje su aplinkoje esančiu deguonimi polimerizuojasi ir suformuoja kietą bei tvirtą dangą. Praeito šimtmečio pradžioje ir anksčiau šia alyva buvo dengiami prabangūs mediniai baldai. Taip pat ji naudojama muzikinių instrumentų padengimui.

✓   Bičių vaškas, būdamas medienos paviršiuje ar įsiskverbęs į jos struktūrą, suteikia medienai puikią apsaugą nuo žalingo drėgmės poveikio.

✓   Karnaubo vaškas – augalinė medžiaga, dažniausiai gelsvų lakštų pavidalo. Vaškas gaunamas iš Pietų Amerikos palmės Copernicia cerifera lapų. Lydosi 82-86° C, jis yra itin kietas ir vienas iš stabiliausių natūralių vaškų. Jis turi savybę gerinti pigesnių vaškų charakteristikas.

✓   Terpentino alyva gaunama iš spygliuočių medžių dervų. Ji naudojama kaip vaško ar kitų alyvų tirpiklis.

✓   Apelsinų aliejus spaudžiamas iš apelsino žievelės ir naudojamas pagal tą pačią paskirtį, kaip ir terpentinas.

✓   Pušies kanifolija – tai spygliuočių medžių dervingos medžiagos kietasis komponentas, kuris susidaro po lakiųjų medžiagų – terpentino – distiliavimo. Ją sudaro 60-92% dervos rūgščių (daugiausia abietino rūgštis), 0.5-12% sočiųjų ir nesočiųjų riebiųjų rūgščių, 8-20% neutralių medžiagų. Kanifolija – dervų rūgščių ir jų izomerų mišinys. Gaminant preparatus su kitais elementais, priduoda kietumo, tvirtumo bei antiseptinių savybių.

✓   Šelakas – tai natūrali derva, kurią išsiskiria skydamarinių patelės priklausančios lygiasparnių vabzdžių (lot. Coccoidea) antšeimiui. Šie vabzdžiai parazituoja ant atogrąžų ir subtropikų medžių Indijoje bei Pietryčių Azijoje. Šelakas yra žinomas, kaip atskira skaidrios dangos, lako rūšis baldams. Jis leidžia pasiekti itin gerą paviršiaus blizgesį.

✓   Meškauogių sultys – spaudžiamos iš meškauogių lapų – tai viržių šeimos krūminis augalas, dar vadinamas arkliauoge, kiauluoge. Meškauogės sultyse yra gausu taninų, kas lemia antiseptines augalo savybes.

✓   Geležies sulfatas ir vario sulfatas – tai metalų druskos, naudojamos kaip antiseptikas ir priemonė nuo vabalų.

Linų sėmenų aliejus – pigus, saugus, ekologiškas ir paprastas naudoti. Ši priemonė gali apsaugoti medieną mediniame name, pirtyje, saunoje, apsaugoti nuo neigiamų padarinių, ypatingai nuo didelės drėgmės ir aukštos temperatūros poveikio. Mišiniai su kitais komponentais sėkmingai naudojami pastato išorėje esančių medinių paviršių impregnavimui.

Ir jeigu pagalbines/ šalutines patalpas arba pastato išorės elementus dar galime dengti chemikalais, tai gultų, sienų, grindų ir lubų impregnavimui naudojamos tik natūralios medžiagos. Vienas iš plačiausiai naudojamų yra linų sėmenų aliejus.

Nepasitikėkite tuščiais pažadais apie sintetinių lakų ir dažų patikimumą. Iki šiol nėra tokių sintetinių dažų, kurie išliktų nepažeisti per 24 mėnesių laikotarpį. O dažai natūralios alyvos pagrindu yra laiko patikrinti, išbandyti savo namuose. Sėmenų aliejaus molekulės apie 50 kartų mažesnės už sintetinių dervų molekules ir maždaug 10 kartų mažesnės už pačios tankiausios medienos poras. Dėl šios priežasties dažai iš gryno linų aliejaus, savo sudėtyje neturintys bereikalingų papildomų dervų, kietiklių, yra gerokai pranašesni už sintetinius dažus dėl puikaus sukibimo ir elastingumo. Vertindami medienai skirtus dažus su dirbtiniais kietikliais, galime užtikrintai teigti, kad jie pagal visus parametrus, išskyrus džiūvimo laiką, neprilygsta dažams natūralių alyvų pagrindu. Atsispirkite greito džiūvimo pagundai, kitaip jums teks brangiai mokėti už nuolatinį medienos atnaujinimą.

Bet kuris lakas uždaro visas poras ir jei mediena yra neišdžiovinta iki reikiamo lygio, ji palaipsniui nyksta. O naudojant linų sėmenų aliejų matoma medienos struktūra tampa ryškesnė ir kontrastingesnė.

Kai siekiama apsaugoti medieną nuo puvimo, purvo, įbrėžimų, UV (ultravioletinių spindulių), kyla šie klausimai: Ką pirkti? Ką naudoti: laką, impregnantą ar dažus? Kur įsigyti? Kaip padengti? Kiek sluoksnių? Ar reikia šveisti su švitriniu popieriumi ir iki kokio lygio? Kaip išgauti aukštą kokybę, kad danga tarnautų daugelį metų?

Medienos padengimas 100% natūraliu linų sėmenų aliejumi suteikia jai maksimaliai ilgą apsaugą nuo įvairaus aplinkos poveikio (puvimo, purvo, įbrėžimų, UV, pelėsių, grybelių).

Daugelis lakų savo sudėtyje turi vaško, tačiau jo procentas yra labai mažas. Paprastai ne daugiau kaip 2%, priešingu atveju, jis tampa labai tirštas.


Parengė: „Kvėpuojanti-siena.lt”, šaltinis: Gamybos įmonių grupė OOO „Пелли ЛТД” , Ukraina.

Comments are closed.